When words leave off music begins.

MY STORY

Herkes fark edilmiş ya da henüz edilmemiş olan bir büyük yetenekle çıkıyor yola. Aslında herkes öyle zannediyor. Emrah’ı dinleyene veya –daha büyük bir ayrıcalıkla- izleyene kadar.

 

Emrah Tak’ın hikayesi, büyük bir yeteneğin, onu besleyen tutku,disiplin ve samimiyet sayesindeki dönüşümünü gelişimini anlatıyor.Emrah’sa, kesişmez zannedilen yolların buluşturduğu çok kimlikli zenginliği ve müziğin ortak,ölümsüz dilini anlatıyor her yeni ezgisinde…

 

Çocuk yaşta başlayan sanat müziği eğitiminden, “Lord of the Guitarists” ünvanına ; sadece izleyerek doğru çalmayı öğrendiği enstrümanlardan ; İngiltere’nin en seçkin müzik okullarına kabulüne; yeteneğiyle şaşırttığı ustalarından,virtüözlerden; hayran bıraktığı akademsiyenlere kadar uzanan müziğin ve Emrah’ın yolculudur anlatacağımız…

 

Emrah Tak, 15 Eylül 1981’de doğar. Bu tarihi müzikseverler için anlamlı hale getirecek yolculuğuna 11 yaşında, yetiştirdiği bestekar ve yorumcularla, Türk Sanat Müziği’nin başkentlerinden sayılabilecek Bursa’da, Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Türk Sanat Müziği Bölümü’nü kazanarak başlar.

 

Konservatuarın takdir belgeli öğrencisi aynı zamanda, okul korosunun başarılı temsilcilerindendir ve soranlara müzik yeteneğinin her biri farklı enstrümanlar çalan aile üyelerinden geldiğini söyler. Aradaki fark, onun, herhangi bir enstrüman çalma tekniğini uzun süren derslerden sonra değil, dikkatli bir gözlem sürecinin ardından kendi kendine yaptığı denemelerle ve şaşırtıcı bir biçimde “doğru” olarak keşfetmesidir.

 

4 yıllık konservatuar eğitimini 1997 yılında tamamlar. Aynı yıl, müziğe bakışını önemli ölçüde etkileyecek Londra dönemi başlar. Ailesinin işi nedeniyle başladığı bu yeni hayatta, 2000 yılına kadar,İngiliz eğitim sisteminin katı prosedürlerini,İngilizce,matematik ve fen bilimleriyle ilgili sınavlarını başarıyla geçer. Tüm bunlar başından beri hedeflendiği müzik eğitimine ulaşmak için gereken adımlardır.Ve nihayet, 2001 yılında HERTFORD REGIONAL COLLEGE’da, İngiltere’deki ilk tiyatro,dans ve müzik eğitimine başlar.Sahnenin verdiği “alaylılık” eğitimiyse bu tarihten çok önce başlamıştır…

 

1999 yılından beri barlarda program yapmaktadır.Kendisini tekrar etmekten hoşlanmaz.Bu yüzden, sahne repertuarı,enstrüman çalma ve vokal yapma tekniği gün geçtikçe gelişir,yenilenir.İzleyicileriyle kurduğu iletişim; sahici ve müzikal anlamda yenilikçidir.Dinleyicileri, müdavimlerine dönüşürken, o , Hertford’daki eğitimini tamamlayarak,College of North London’daki akademik hayatına başlar. Yeni hedefi, müzik teknolojisi ve ses mühendisliği eğitimidir.

 

Okula paralel yürüttüğü projeler sadece sahne programları değildir artık. Londra’da konser veren Türk sanatçılara eşlik etmek,radyo programlarına katılmak ve İngiltere’nin önemli festivallerinde ki performanslarıyla daha büyük kitlelerle buluşmak da vardır ajandasında.Sonunda hem dinleyicileri hem de meslektaşları ona “Lord of the guitarists” ünvanını verir. O ise, gitarın bilinen tüm efendileriyle bambaşka bir ortak payda yakalamıştır: FLAMENCO!

 

 

Flamenko tekniğiyle ilgili sayısız dokümantasyon, saatler süren pratik,repertuarındaki şarkıların ve kendi bestelerinin Flamenko’nun kıvrak diliyle yeniden hayat bulması…Bir yıl gibi kısa bir sürenin sonunda, artık İngiltere’deki Flamenko etkinliklerinde sahne alması için davet edilen bir Türk müzisyen vardır: Emrah Tak.

 

Bu başarılar sıradaki hedefini unutturmaz ona: BRITISH MUSIC ACADEMY.

Ses mühendisliği eğitimini tamamlamış; pek çok müzisyenin hayali olan akademinin yetenek sınavlarına başvurmuştur.Seçici kurul Emrah’ın yeteneğine hayran kalır.Bu takdir, Emrah Tak için, batı müziği,klasik gitar ve performans eğitimine dayanan yeni bir pencere demektir.2006 yılında mezun olduğu okul,İngiltere’deki müzik eğitiminde gelmek istediği son noktadır. Ama dünyanın farklı seslerine,müzikal zenginliğine ve ritmine her daim açıktır.

 

Emrah Tak, bugün tüm hızıyla sürdürdüğü sahne ve konser maratonuna ek olarak stüdyosunda yeni besteler ve düzenlemeler yapıyor.(Bunun yanı sıra, Almanya,ABD ve Türkiye tabanlı bir aile şirketi olan Tak Packaging Ltd.’deki genel koordinatörlük görevini yürütüyor.)

 

Herkes,hayatında gördüklerinin, yetenek,tutku ve tutkusuna saygıyı tariflemekte yeterli olacağını düşünüyor.Eğer, “herkes” değilseniz, Emrah’ı dinlemek ya da -daha büyük bir ayrıcalıkla – izlemek için daha fazla beklemeyin…

Everyone starts a journey with a recognized or an unrecognized talent. In fact that is what everyone believes until they listen to Emrah or have the chance to
live the experience of watching him perform. Emrah Tak’s story is based on his transformation due to his rare talent, passion, discipline, his growth as an artist. Emrah creates each and every one of his tracks with passion and love.

 

His music career started while he was an infant, he studied Turkish folk music study, he earned the ‘Lord of the guitarist’s’ label by learning how to play
numerous instruments just by watching which has resulted in wowing professionals in the world of music and being accepted into the selected music
schools in the UK.

 

Emrah Tak was born 15 September 1981. His journey to make this make this date memorable began at the age of 11. Famous for its songwriters and artists
Bursa Buyuksehir Belediyesi Conservatory was the starting point for his music career.

 

Being awarded many certificates Emrah was one of the best members of the choir. He took pride in mentioning that musical talent runs in the family as each and every member plays a different instrument and the passion for music is in their blood as a family. However, the difference was the fact that Emrah didn’t play his instruments after long lessons but only after watching others play.

 

In 1997 Emrah’s family decide to move to London due to business, which meant endless studies to be able to qualify to attend Hertford Regional College to study performing arts, which he achieved in 2001. His live performances started in 1991 and eventually started taking part in Turkish artists concerts in London, radio programs, and important festivals.

 

Emrah today besides his stage performances also produces his own music in his studio and currently is a member of Njoyband as singer/guitarist.